Wins & Achievements


Wins from September 2016 - July 2017
Event Crew Pos
Avon County Autumn Head Sen 4x
Tom Smith, Tom Brice, Tom Heath, Sam Morgan

WJ18 4x
Arwen van der Horst, Josie Harrison, Katie Kearsey, Daisy Hale

J17 4x
Ollie Chilcott, Rowan Kohler-Hoon, David Johnston, Rhoddi Thomas

WJ15 4x+
Annabel Kohler-Hoon, Amelie Baddeley, Alice Gandy, Emma Kay, Zach Salmon (cox)
1st
Monmouth Autumn Head Open 2-
Tom Brice, David Newman

Womens Open 2x (Band 2)
Molly Mills, Cassie de st Croix

J18 4x
Tom Smith, Rowan Kohler-Hoon, Tom Heath, Rob Williams

WJ18 2x
Martha Waterstone, Katie Kearsey
1st

Wins from September 2016 - July 2017
Event Crew Pos
Home Interntional Regatta J8
Tom Brice, David Newman
3rd
National Championships J16 4x
Tom Smith, Rowan Kohler-Hoon, Tome Heath, Tom Smith
Gold
Ironbridge Regatta J18 2-
Tom Brice, David Newman

J15 2x
Ollie Chilcott, David Johnston
1st
Stratford Regatta WJ15 4x+
Arwen van der Horst, Harriet Kearsey, Josie Harrison, Charlotte Heath, Daisy Hale (cox)
1st
Monmouth Regatta IM3 4x
Tom Smith, Rowan Kohler-Hoon, Tom Heath, Rob Williams

WNov 1x
Martha Waterstone

J16 2x
Tom Smith, Rob Williams

WJ16 2x
Katie Kearsey, Sophie Richards

J16 1x
Tom Heath

WJ16 1x
Mia Boycott

WJ15 4x+
Arwen van der Horst, Harriet Kearsey, Josie Harrison, Charlotte Heath, Milly Saunders (cox)

WJ14 4x+
Amelie Baddeley, Alice Gandy, Holly Duncan, Grace Shields, Milly Saunders (cox)

J14 1x
James Guest
1st
Bristol Avon Regatta J15 2x
David Johnston, Ollie Chilcott

J15 1x
Lewis McNally

WJ15 4x+
Arwen van der Horst, Harriet Kearsey, Josie Harrison, Charlotte Heath, Milly Saunders

WJ15 2x
Allison Dullforce, Daisy Hale

WJ14 4x+ (division 1)
Amelie Baddeley, Alice Gandy, Holly Duncan, Grace Shields, Milly Saunders

WJ14 4x+ (division 2)
Annabel Kohler-Hoon, Emma Kay, Millie Thomson, Molly Jephcote, Arwen van der Horst
1st
Shrewsbury Regatta WJ16 1x
Mia Boycott

J14 1x
James Guest
1st
Evesham Sprint Nov 2x
Rhoddi Thomas, Coby Jones

J16 4x
Tom Smith, Rowan Kohler-Hoon, Tom Heath, Rob Williams

J16 2x
Tom Smith, Tom Heath
1st
Birmingham Regatta WJ15 1x "A"
Josie Harrison

WJ15 1x "B"
Anna Crossley

WJ14 4x+
Annabelle Kohler-Hoon, Emma Kay, Millie Thomson, Molly Jephcote, Cassie de st Croix (cox)
1st
Junior Inter-Regional Regatta J16 4x
Tom Smith, Rowan Kohler-Hoon, Tom Heath, Rob Williams

WJ16 4x
Martha Waterstone, Katie Kearsey, Mia Boycott, Sophie Richards

J15 2x
David Johnston, Oliver Chilcott
6th


5th


7th
Gloucester Spring Head WNov 1x
Molly Mills

J16 4x
Tom Smith, Rowan Kohler-Hoon, Tom Heath, Rob Williams

WJ16 4x
Martha Waterstone, Katie Kearsey, Mia Boycott, Sophie Richards

WJ15 4x+
Arwen van der Horst, Josie Harrison, Harriet Kearsey, Charlotte Heath, Milly Saunders (cox)
1st
Wycliffe Small Boats Head WJ18 1x
Katie Kearsey

Nov 2x
Rhoddi Thomas, Coby Jones

J18 4x
Bobby Scott, Tom Brice, David Newman, Louis Proctor

WJ16 2x
Katie Kearsey, Molly Mills

J15 4x+
James Arnett, Lewis McNally, David Johnston, Oliver Chilcott, Milly Saunders (cox)

Nov 2x
Wulstan Scouller, Josh Bicknell

J15 2x
David Johnston, Oliver Chilcott
1st


1st


2nd


2nd


2nd


3rd


3rd
Bristol Autumn Head Nov 2x
Wulfstan Scouller, Josh Bicknell

J18 4x
Tom Brice, Coby Jones, Rhoddi Thomas, Sam Morgan

J16 4x
Tom Smith, Katie Kearsey, Rowan Kohler-Hoon, Tom Heath

WJ15 2x
Harriet Kearsey, Anna Crossley
1st (all)
Monmouth Autumn Head J17 4x
Rob Williams, Coby Jones, Rhoddi Williams, Sam Morgan

WJ15 4x+
Arwen van der Horst, Josie Harrison, Harriet Kearsey, Anna Crossley, Milly Saunders (cox)
1st (all)

Wins from September 2015 - July 2016
Event Crew Pos
Ironbridge Regata IM3 2x
Harry Dalrymple, David Newman

WJ16 2x
Katie Keasrsey, Sophie Richards

WJ14 4x+
Arwen van der Horst, Josie Harrison, Harriet Kearsey, Anna Crossley, Milly Saunders (cox)
1st (all)
Stratford Regatta J18 1x
David Newman

WJ16 2x
Sophie Richards, Katie Kearsey

WJ15 1x
Katie Kearsey

J14 2x
David Johnston, Oliver Chilcott

WJ14 4x+
Charlotte Heath, Josie Harrison, Harriet Kearsey, Anna Crossley, Cassie de st Croix (cox)
1st (all)
Monmouth Regatta IM1 2-
Harry Dalrymple, David Newman

WJ16 4x
Martha Waterstone, Cassie de st Croix, Mia Boycott, Sophie Richards

WJ16 4x+
Martha Waterstone, Anna Moore, Molly Mills, Sophie Richards, Taryn Birkett (cox)

J16 2x
Tom Brice, Louis Proctor

WJ16 1x
Katie Kearsey

J15 4x+
Josh Bicknell, Tom Smith, Tom Heath, Rob Williams, Emily Dalrymple (cox)

WJ15 1x
Katie Kearsey

J14 4x+
James Arnett, Oliver Chilcott, Lewis McNally, David Johnston, Cassie de st Croix (cox)

WJ14 4x+
Arwen van der Horst, Alison Dullforce, Harriet Kearsey, Anna Crossley, Darcy Birkett (cox)

J14 2x
David Johnston, Oliver Chilcott

WJ14 1x
Arwen van der Horst
1st (all)
Bristol Avon Regatta J15 2x
Tom Heath, Rob Williams

WJ15 1x
Katie Kearsey

WJ14 2x
Harriet Kearsey, Anna Crossley (birthday girls!)
1st (all)
Shrewsbury Regatta J17 2-
Harry Dalrymple, David Newman
1st
Evesham Sprint J18 2x
Harry Dalrymple, David Newman

J16 2x
Tom Brice, Louis Proctor
1st (all)
Birmingham Regatta WJ17 1x "A"
Katie Kearsey

J15 2x "B"
Tom Smith, Josh Bicknell

WJ15 4x+ "B"
Millie Sauders, Katie Kearsey, Sophie Richards, Megan Wiliams, Cassie de st Croix (cox)

WJ15 2x "B"
Sophie Richards, Megan Williams

WJ15 1x "A"
Katie Kearsey

WJ14 4x+ "B"
Holly Ikin, Maegan Templeton, Rachel Geen, Arwen van der Horst,  Emily Shields (cox)

WJ14 2x "B"
Arwen van der Horst, Anna Crossley

WJ14 1x "B"
Harriet Kearsey
1st (all)
Junior Inter-Regional Regatta J16 2x
Tom Brice, Louis Proctor

J15 2x
Tom Heath, Rib Williams
8th (both)
Avon County Head J16 4x
Tom Brice, Tom Smith, Sam Morgan, Louis Proctor 

WJ15 4x+ "A"
Martha Waterstone, Sophie Richards, Megan Williams, Katie Kearsey, Millie Saunders (cox)

WJ15 4x+ "B": Cassie de st Croix, Molly Mills, Mia Boycott, Darcy Birkett, Millie Saunders (cox)

WJ15 2x "B": Martha Waterstone, Anna Moore

J15 1x "B: Rowan Kohler-Hoon
1st (all)
Monmouth Autumn Head J16 1x
Sam Bainbridge

WJ15 1x
Katie Kearsey
1st (all)

Wins from September 2014 - July 2015
Event
Crew
Pos
Ironbridge Regatta Nov 4+
Sam Winder, James Johnston, Ben Warmington, Henry Edwards, Amy Howells (cox)

WJ14 1x
Katie Kearsey
1st (all)
Monmouth Sprint IM3 1x
Ben Metcalfe

WJ18 1x
Molly James

J15 2x
Charlie Cooke, Louis Proctor

WJ14 2x
Darcy Birkett, Megan Williams

WJ14 1x
Emily Dalrymple
1st (all)
Evesham Sprint IM3 2x
Sam Winder, James Johnston

IM3 1x
Ben Metcalfe

WJ18 2x
Molly James, Tasha Bradley

J17 1x
Ben Warmington
1st (all)
Birmingham Regatta J15 2x
Tom Brice, Coby Jones

J15 1x
Louis Proctor

J14 4x+
Josh Bicknell, Jack Scott, Rowan Kohler-Hoon, Rob Wiliams, Alex Bennett (cox)

WJ14 4x+
Taryn Birkett, Megan Williams, Sophie Richards, Emily Shields, Jacob Sutton (cox)

WJ14 2x
Emily Dalrymple, Martha Waterstone

WJ14 1x
Katie Kearsey
1st
Avon County Head WJ15 "B" 4x+
Amy Howells, Annie Tattersdill, Grace Wainewright, Kelly McGurk, Jacob Sutton (cox)
1st
Wycliffe Big Head WJ18 8x+
Annie Tattersdill, Lydia Smith, Grace Wainewright, Amy Howells, Kelly McGurk, Olivia Wells, Itsy Walsh, Lauren Waycott, Jacob Sutton (cox)
1st
Wycliffe Small Boats Head Open 2x
Ben Metcalfe, Seamus Cooper

W Open 4x
Tilly Greenstreet, Zoe McCarroll, Megan Jephcote, Georgia Howe

W Open 1x
Emily Richards

WJ18 1x
Molly James

Open 4x
Ben Metcalfe, David Newman, James Johnston, Ben Warmington

J18 4x
Ross McCoard, Harry Dalrymple, Henry Edwards, Oliver Pearce
1st


1st


1st


2nd


3rd


3rd
City of Bristol Autumn Head J15 2x
Sam Bainbridge, Louis Proctor

J15 1x
Sam Morgan
1st (all)
Monmouth Autumn Head
IM3 4x
Ben Metcalfe, David Newman, James Johnston, Henry Edwards

J18 2x
Ross McCoard, Ollie Pearce

WJ18 1x (and fastest female sculler of the day)
Emily Richards

WJ15 1x
Lauren Waycott
1st (all)

Wins from September 2013 - July 2014
Event Crew Pos
Great Britain - Coupe de la Jeunesse
WJ 4x
Emily Richards
Gold
Home International Regatta
J 4x
Oliver Pearce
4th
Ironbridge Regatta
J15 4x+
James Williams, Harry Dalrymple, David Newman, Cameron Bradbury, Lydia Smith (cox)
1st
Metropolitan Regatta
WIM1 2x
Emily Richards, Pip Thomas (Monmouth RC)
1st
Monmouth Sprint
J18 4x
Charlie Burge, Taylor Strawford, Seamus Cooper, Ben Metcalfe

WJ18 4x
Zoe McCarroll, Bethany Tattersdill, Briony Waycott, Megan Jephcote

WJ18 2x
Bethan King, Molly James

WIM2 1x
Emily Richards

WIM3 1x
Emily Richards

J15 4x+
Ben Main, Alex Bennett, Bobby Scott, David Newman, Emily Richards (cox)

WJ15 4x+
Ellen Bates, Hannah Kay, Alice Richards, Alice Edwards, Lauren Clarke (cox)

J15 2x
James Williams, Cameron Bradbury
1st (all)
Monmouth Regatta
WJ18 4x
Emily Richards, Lauren Clarke, Tasha Bradley, Bethan King

J18 1x
Oliver Pearce

WJ18 1x
Emily Richards
1st (all)
Bristol Avon Regatta
WJ14 4x+
Annie Tattersdill, Itsy Walsh, Emma Johnston, Amy Howells, Jemima Greenstreet (cox)
1st
Evesham Regatta
WJ18 4x
Emily Richards, Lauren Clarke, Megan Jephcote, Bethan King

WJ18 2x
Emily Richards, Bethan King

WNov 2x
Briony Waycott, Megan Jephcote

J17 1x
Oliver Pearce
1st (all)
Birmingham Regatta
J15A 4x+
David Newman, Milo Packman, Harry Dalrymple, James Williams, Tasha Bradley (cox)

J15B 4x+
Bobby Scott, Harry Burge, Ben Main, David Newman

J15 2x
Harry Dalrymple, James Williams

WJ15 4x+
Alice Edwards, Ellen Bates, Hannah Kay, Alice RIchards, Jemima Greenstreet (cox)

WJ15 1x
Eloise Grundy

J14 4x+
Sam Bainbridge, Sam Morgan, Coby Jones, Tom Brice, Thys Beetge (cox)

WJ14 2x (following race-off)
Lauren Waycott, Lydia Smith
1st (all)
Monmouth Winter Head WIM1 2x
Emily Richards, Pip Thomas (Monmouth RC)
1st
Wycliffe Small Boats Head WJ18 2x
Emily Richards, Zoe McCarroll

IM3 2x
Bethany Tattersdill, Megan Jephcote

J17 1x
Ollie Pearce

J16 4x
George Jones, James Johnston, Henry Edwards, Ben Warmington

WNov 2x
Jess Williams, Bethan King

IM3 4x+
Charles Greenstreet, Liam Richards, Ross McCoard, Taylor Strawford

J18 2x
Ben Metcalfe, Ollie Pearce

WJ18 4x
Lauren Clarke, Evie Clarke, Briony Waycott, Tilly Greenstreet

J15 4x+
Harry Dalrymple, Ben Main, James Williams, Cameron Bradbury, Tasha Bradley (cox)

WJ14 4x+
Lauren Waycott, Lydia Smith, Itsy Walsh, Emma Johnston, Thys Beetge (cox)
1st


1st


2nd


2nd


2nd


3rd


3rd


3rd


3rd


3rd


3rd

Pangbourne Sculls WJ18 2x
Emily Richards, Briony Waycott

WJ17 1x
Emily Richards

J15 4x+
Ben Main, Harry Dalrymple, James Williams, Cameron Bradbury, Tasha Bradley (cox)
1st (all)
Worcester Small Boats Head WJ18 4x
Briony Waycott, Megan Jephcote, Molly James, Emily Richards

WJ18 1x
Emily Richards
1st (all)
Monmouth Autumn Head WIM2 2x
Emily Richards, Evie Clarke

Nov 4x
Liam Richards, Sam Rugg, Charles Greenstreet, James Johnston

Nov 2x
Oliver Hedges, Ben Warmington

J18 2x
Liam Richards, Oliver Pearce

WJ18 4x
Zoe McCarroll, Bethany Tattersdill, Bethan King, Lauren Clarke

WJ18 1x (& fastest female single sculler of the day)
Emily Richards

J17 1x
Oliver Pearce

WJ17 1x
Emily Richards

J15 1x
Cameron Bradbury
1st (all)
  Wins from September 2012 - July 2013  
Event Crew Pos
Home International Regatta J4x
Jed Tattersdill
2nd
National Championships WJ16 1x
Emily Richards

WJ14 4x+ (Avon County composite crew)
Tilly Greenstreet (cox)
Gold


Silver
Monmouth Sprint IM3 2x
Tom Carpenter, Jed Tattersdill

IM3 1x
Tom Carpenter

Nov 4x
Charles Greenstreet, Taylor Strawford, Ollie Pearce, Charlie Burge

J18 4x
Harry King, Liam Richards, Jed Tattersdill, Josh Kings

J16 1x
Ollie Pearce

J15 4x+
Ollie Hedges, Sam Winder, Jack Collins, George Jones, Tilly Greenstreet (cox)

J15 2x
Ben Warmington, James Johnston

WJ15 2x
Megan Jephcote, Georgia Howe

J15 1x
George Jones
1st (all)
Monmouth Regatta
WJ15 4x+
Megan Butler, Jessica Williams, Megan Jephcote, Georgia Howe, Tilly Greenstreet (cox)
1st
Shrewsbury Regatta J15 4x+
Ollie Hedges, Sam Winder, Jack Collins, George Jones, Harry Dalrymple (cox)

J15 2x
Harry Dalrymple, Cameron Bradbury

WJ15 2x
Georgia Howe, Megan Jephcote

J14 8x+
Ben Main, Harry Burge, Milo Packman, Thys Beetge, Euan Gillespie, David Newman, Bobby Scott, James Williams, Matthew Royston (cox)

WJ14 1x
Hannah Kay
1st (all)
Birmingham Regatta Nov 1x
Liam Richards

WNov 1x
Becky Large

J15 1x
Henry Edwards

J14 2x
Harry Dalrymple, Cameron Bradbury
1st (all)
Avon County Head IM3 4x
Harry King, Liam Richards, Ben Metcalfe, Josh Kings

Nov 2x
Matthew McGrath, Liam Richards

J18 4x
Harry King, Tom Clarke, Ben Metcalfe, Josh Kings

WJ16 4x
Briony Waycott, Zoe McCarroll, Natasha Bradley, Emily Richards

WJ15 4x+
Jessica Williams, Megan Butler, Megan Jephcote, Georgia Howe, Tilly Greenstreet (cox)
1st (all)
Wycliffe Small Boats Head Nov 2x
Ben Metcalfe, Liam Richards

J15 4x+
Sam Winder, James Johnston, Jack Cooper, George Jones, Tilly Greenstreet (cox)

IM3 1x
Richard Russell-Broome

J18 2x
Jed Tattersdill, Josh Kings

WJ16 2x
Briony Waycott, Molly James

WJ16 1x
Emily Richards

J15 2x
Ben Warmington, Henry Edwards

J18 4x
Jed Tattersdill, Ollie Pearce, Tom Clarke, Josh Kings

WJ16 4x
Zoe McCarroll, Briony Waycott, Bethan King, Emily Richards

WJ15 4x+
Meg Butler, Georgia Howe, Jess Williams, Meg Jephcote, Tilly Greenstreet (cox)
2nd & 3rd (all)
Worcester Small Boats Head IM2 2-
Richard Russell-Broome, Tom Clarke

WJ16 2x
Briony Waycott, Emily Richards
1st (all)
Monmouth Autumn Head J18 4x (fastest crew of the day)
Harry King, Seamus Cooper, Jed Tattersdill, Josh Kings

J18 2x
Harry King, Josh Kings

WJ17 2x
Katie Gillespie, Evie Clarke

J16 4x
Charlie Burge, Ross McCoard, Joe Hopkins, Charles Greenstreet

IM3 1x
Richard Russell-Broome

Nov 1x
Tom Clarke

J16 1x
Ollie Pearce

WJ16 1x
Emily Richards

J15 4x+
Sam Winder, Henry Edwards, Ben Warmington, George Jones, Tasha Bradley (cox)

WJ15 2x
Jess Williams, Megan Jephcote
1st (all)
  Wins from September 2011 - July 2012  
Event Crew Pos
Home International Regatta J 4x
Richard Russell-Broome
-
Monmouth Sprint WIM3 2x
Lucy Clarke, Susannah Price

Nov 2x
Seamus Cooper, Harry King

Nov 1x
Tom Carpenter

J18 4x
Harry King, Richard Russell-Broome, Jed Tattersdill, Josh Kings

WJ16 4x
Holly Smith, Bethan King, Katie Gillespie, Evie Clarke

WJ16 2x
Katie Gillespie, Evie Clarke

J15 4x+
Ross McCoard, Joe Hopkins, Charlie Burge, Charles Greenstreet, Tilly Greenstreet (cox)

J15 2x
Charles Greenstreet, Ollie Pearce

WJ15 2x
Briony Waycott, Bethan King

J15 1x
Ollie Pearce

WJ15 1x
Emily Richards

WJ14 2x
Megan Jephcote, Jess Williams (1st round), Georgia Howe (medical sub)

J14 1x
James Johnston
1st (all)
Birmingham Regatta WJ15 2x
Natasha Bradley, Emily Richards

J14 4x+
Dan Thomas, Ollie Hedges, George Jones, Sam Winder, Tilly Greenstreet (cox)

WJ14 2x
Jess Williams, Megan Jephcote

J14 1x
Ben Warmington
1st (all)
Avon County Head IM3 4x
Richard Russell-Broome, Alex Thomas, Jed Tattersdill, Josh Kings

J18 2x
Alex Thomas, Jed Tattersdill

J18 1x
Josh Kings

J17 1x
Cole Telford

J16 4x
Seamus Cooper, Matt McGrath, Sam Rugg, Ben Metcalfe

J15 4x+
Charles Greenstreet, Joe Hopkins, Ollie Pearce, Charlie Burge, Tilly Greenstreet (cox)

WJ15 4x+
Abi Sturgess, Emily Richards, Bethan King, Briony Waycott, Tasha Bradley (cox)

WJ15 2x
Zoe McCarroll, Briony Waycott
1st (all)
Worcester Head IM3 4x
Richard Russell-Broome, Harry King, Jed Tattersdill, Alex Eldridge-Tull

J17 4x
Tom Carpenter, Alex Thomas, Tom Clarke, Josh Kings

WJ15 4x+
Zoe McCarroll, Bethan King, Molly James, Briony Waycott, Abi Sturgess (cox)
1st (all)
Wycliffe Small Boats Head Nov 4+
Harry King, Alex Thomas, Jed Tattersdill, Josh Kings

J18 4x
Cole Telford, Alex Thomas, Tom Clarke, Josh Kings, Tilly Greenstreet (cox)

J18 1x
Jed Tattersdill

J15 4x+
Ashley James, Ollie Pearce, Ross McCoard, Charles Greenstreet, Tilly Greenstreet (cox)

WJ15 4x+
Zoe McCarroll, Bethan King, Molly James, Briony Waycott, Abi Sturgess (cox)

WJ14 1x
Megan Jephcote

1st (all)
Worcester Small Boats Head J18 2x
Harry King, Jed Tattersdill
1st
Monmouth Autumn Head IM3 4+
Harry King, Tom Clarke, Jed Tattersdill, Josh Kings, Tilly Greenstreet (cox)

IM3 1x
David Harris

J18 4x
Cole Telford, Alex Thomas, Harry King, Josh Kings

J17 2x
Cole Telford, Alex Thomas

WJ16 1x
Ella Phillips

J15 2x
Charles Greenstreet, Ross McCoard

1st (all)

 

  Wins from September 2010 - July 2011  
Event Crew Pos
Home International Regatta J 4-
David Harris
 
National Championships J 4- (Wales composite)
David Harris

J16 4x
Cole Telford, Alex Thomas, Harry King, Josh Kings

Silver
 

Bronze

Llandaff Regatta J15 4x+
Matt McGrath, Seamus Cooper, Sam Rugg, Ben Metcalfe, Matt Royston (cox)
1st
Monmouth Regatta IM3 1x
Joe Warmington

J18 4x
Jed Tattersdill, Richard Russell-Broome, David Harris, Alex Eldridge-Tull

J18 1x
David Harris

J16 2x
Cole Telford , Alex Thomas

J16 1x
Jed Tattersdill

J14 4x+
Charlie Burge, Ashley James, Joe Hopkins, Ross McCoard, Beth Lloyd (cox)

WJ16 2x
Annie James, Melissa Pearce

WJ15 4x+
Kathleen Elverson, Kate Gillespie, Evie Clarke, Isobel Shan, Sam Royston (cox)

WJ15 2x
Holly Smith, Ella Phillips

WJ15 1x
Meagan Sturgess

WJ14 2x
Briony Waycott, Bethan King

1st (all)
Shrewsbury Regatta WJ15 1x
Ella Phillips

WJ14 2x
Briony Waycott, Bethan King

1st (all)
Birmingham Regatta IM3 2x
Alex Eldridge-Tull, Joe Warmington

IM3 1x
Adam Sidgreaves

W Nov 2x
Holly Smith, Isobel Shan

WJ15  4x+
Meagan Sturgess, Katie Gillespie, Evie Clarke, Isabel Marsh, Bethan Lloyd

J15 1x
Ben Metcalfe

WJ14 4x
Bethan King, Rebecca Large, Molly James, Briony Waycott, Matt Royston

J14 2x
Ollie Pearce, Charles Greenstreet

J14 1x
Charlie Burge

1st (all)
Avon County Head IM3 1x
David Harris

J17 1x
Richard Russell - Broome

Nov 1x
Jed Tattersdill

WJ14 4x+
Abi Sturgess, Molly James, Briony Waycott, Natasha Bradley, Bethan Lloyd (cox)

WJ14 2x
Bethan King, Briony Waycott

1st (all)
Worcester Head J18 4x
Joe Warmington, Richard Russell-Broome, Dave Harris, Alex Eldridge-Tull
1st
Pangbourne Sculls J16 4x
Josh Kings, Alex Thomas, Harry King, George Jones
1st
Worcester Small Boats Head J16 4x
Josh Kings, Jed Tattersdill, Alex Thomas, George Jones

WJ15 2x
Isabel Marsh, Meaghan Sturgess

WJ15 1x
Mary Pickard

1st (all)
Monmouth Autumn Head J17 4x
Josh Kings, Jed Tattersdill, Harry King, Harry Righton

J16 1x
Alex Thomas

WJ15 2x
Meagan Sturgess, Mary Pickard

WJ15 1x
Isabel Marsh

1st (all)
  Wins from September 2009 - July 2010  
Event Crew Pos
Home International Regatta - Cork, Ireland WJ 4+
Sam Royston (cox)
-
National Championships WJ 4+ (Wales Composite)
Sam Royston (cox)

J15 1x
Jed Tattersdill

Bronze
Llandaff Regatta WIM3 2x
Bobbi Klymchuk, Tammy Haines

WJ15 2x
Annie James, Melissa Pearce

WJ15 1x
Nicole Lea

1st
Monmouth Sprint Nov 2x
Greg Riddell, Nat Haggett

J17 1x
David Harris

J16 1x
Adam Sidgreaves

J15 4x+
Josh Kings, Harry Righton, Tom Clarke, Jack Blanch, Matt Royston (cox)

J15 2x
Josh Kings, Harry Righton

1st
Shrewsbury Regatta J15 4x+
Jack Blanch, Tom Clarke, Cole Telford, George Jones, Matt Royston

J15 1x
Jed Tattersdill

1st
Junior Inter-Regional Regatta J15 4x+
Cole Telford, Jed Tattersdill, Alex Thomas, Josh Kings, Beth Lloyd
Bronze
Birmingham Regatta WIM3 2x
Lucy Clarke, Georgia Hancock

J15 4x+
Jack Blanch, George Jones, Harry Righton, Harry King, Matt Royston

WJ15 4x+
Celeste Mizen, Isabel Marsh, Melissa Pearce, Annie James, Sam Royston

WJ15 2x
Melissa Pearce, Annie James

WJ14 8x+
Elysia Evans, Meagan Sturgess-Turton, Mary Pickard, Evie Clarke, Ella Phillips, Holly Smith, Katie Gillespie, Isobel Shan, Sam Royston

WJ14 4x+
Kathleen Elverson, Celeste Mizen, Elysia Evans, Isobel Shan, Harry Righton

1st
Avon County Head J17 4x
Alex Thomas, Oliver Usher, David Harris, Alex Eldridge-Tull

WIM3 2x
Lucy Clarke, Susannah Price

WJ15 2x
Nicole Lea, Melissa Pearce

WJ14 4x+
Mary Pickard, Evie Clarke, Ella Phillips, Holly Smith, Sam Royston

1st
Wycliffe Small Boats Head J18 4x
Alex Eldridge-Tull, Edward Stitt, David Harris, Joe Warmington

J16 4x
Liam Phillips, Adam Sidgreaves, Alex Bradley, Edward Stitt

J16 2x
Alex Bradley, Richard Russell-Broome

J15 4x+
Jack Blanch, Cole Telford, Josh Kings, George Jones

J15 2x
Harry King, Alex Thomas

J15 1x
Jed Tattersdill

WJ18 4x
Lucy Clarke, Tammy Haines, Hana Jones, Ellie Nagle

WJ18 2x
Georgia Hancock, Leigh Bowdler

2nd
 


2nd
 

3rd


3rd
 

2nd
 

2nd


3rd


2nd

Worcester Small Boats Head IM2 4x (composite with Monmouth RC)
David Harris (strs)

J16 1x
Adam Sidgreaves

J16 2x
Harry King, Josh Kings

J15 4x+
Tom Clarke, Jed Tattersdill, Cole Telford, Harry Righton, Sam Royston (cox)

fastest boat (IM2 4x)
 

1st

Monmouth Autumn Head J17 2x
Alex Eldridge-Tull, David Harris

J15 4x+
Cole Telford, Alex Thomas, Jack Blanch, George Jones, Bethan Lloyd (cox)

J15 2x
Harry King, Josh Kings

J15 1x
Alex Thomas

1st

  Wins from September 2008 - July 2009  
Event Crew Pos
Home International Regatta - Strathclyde, Scotland WJ 8+
Han James, Beth Lloyd (cox)

WJ 4x
Georgia Hancock

-
National Championships WJ 8+ (composite Wales entry)
Han James, Beth Lloyd (cox)
Gold
Llandaff Sprint WIM3 4x
Kat Ing, Lucy Clarke, Leigh Bowdler, Susannah Price
1st
Reading Amateur Regatta WJ16 4x
(composite with HMSG RC & Ross RC) Georgia Hancock
1st
Monmouth Regatta WJ18 4+
Susannah Price, Kat Ing, Bobby Klymchuk, Han James, Liam Phillips (cox)

WJ18 2x
Han James, Georgia Hancock

WJ18 1x
Han James

WNov 2x
Susannah Price, Meghan Rigby

Nov 2x
Oli Usher, David Harris

J16 1x
Tom Scrivens

1st (for all)
Welsh Open Regatta WJ14 4x+
Harriet Salmon, Melissa Pearce, Nicole Lea, Annie James, Sam Royston (cox)
1st
Birmingham Regatta IM3 2x
Greg Riddell, Alex Eldridge-Tull

WJ15 4x+
Eleanor Nagle, Tammy Haines, Katrina Stockton, Molly Brett, Sam Royston (cox)

J14 8x+
Harry Righton, Cole Telford, Tom Clarke, George Jones, Jed Tattersdill, Harry King, Josh Kings, Alex Thomas, Beth Lloyd (cox)

WJ14 4x+
Lauren Bradley, Melissa Pearce, Nicole Lea, Annie James, Sam Royston (cox)

1st
Junior Inter-Regional Regatta WJ16 1x
Georgia Hancock
Bronze
Worcester Head WJ18 4x
Susannah Price, Leigh Bowdler, Lucy Clarke, Georgia Hancock

J16 4x
Jack Thomas (LRC), David Harris, Tom Scrivens, Oliver Usher

WJ15 4x+
Annie James, Tammy Haines, Katrina Stockton, Molly Brett, Liam Phillips (cox)

J14 8x+
Harry Righton, Matthew Royston, Jed Tattersdill, Cole Telford, Tom Clarke, Harry King, George Jones, Alex Thomas, Sam Royston (cox)

1st
Wycliffe Small Boats Head J18 4x
Greg Riddell, Oliver Usher, David Harris, James Stitt

J16 4x
Joe Warmington, Theo Shan, Tom Scrivens, Alex Eldridge-Tull

J16 2x
Oliver Usher, David Harris

J14 4x+
Josh Kings, Liam Mussellbrook, Harry King, Alex Thomas

WJ18 4x+
Kathryn Ing, Roberta Klymchuck, Hannah James, Georgia Hancock

WJ18 2x
Hannah James, Georgia Hancock

WJ18 1x
Leigh Bowdler

WJ15 2x
Katrina Stockton, Molly Brett

WJ14 4x+
Alex Finn, Nicole Lea, Melissa Pearce, Lauren Bradley

1st

 

1st

 

2nd
 

3rd

 

2nd

 

1st
 

2nd
 

3rd
 

3rd

Pangbourne Junior Sculls WJ16 1x
Georgia Hancock
1st
Monmouth Autumn Head WJ16 1x
Georgia Hancock
1st
  Wins from September 2007 - July 2008  
Event Crew Pos
Home International Regatta - Cardiff Bay, Wales WALES
Jo Clarke, Hannah James, Louis Paterson
 
Gold for Louis Paterson in JM8+
National Championships - July 2008 J 4+
(Rhywfo Cymru composite) Louis Paterson

WJ 8+
(Rhywfo Cymru composite) Jo Clarke, Hannah James

WJ16 4+
Lucy Clarke, Kathryn Ing, Meghan Rose Rigby, Susannah Price

WJ15 2x
Georgia Hancock, Sarah Reed

Gold


Bronze


Finalists



Finalists

Llandaff Sprint S4 2x
Andrew Ing, Jon Beane (coaches)

WN 2x
Laura Riddell, Kirsty Usher

WJ14 4x+
Molly Brett, Flo Newsome, Tammy Haines, Kim Morgan, Beth Lloyd (cox)

1st
Monmouth Regatta WS4 2x
Hannah James, Jo Clarke

J14 4x+
Rhys Powell, Dan James, Richard Russell-Broome, Ed Stitt, Sam Perkins (cox)

1st
Shrewsbury Regatta WNov 1x
Hannah James
1st
Birmingham Regatta WNov 2x
Laura Riddell, Kirsty Usher

WNov 4x
Meghan Rigby, Kathryn Ing, Susannah Price, Lucy Clarke

J16 2x
Greg Riddell, James Stitt

1st
Avon County Head J15 4x+
Sam Dawson, Tom Scrivens, Oliver Usher, George Horn, Sam Perkins (cox)

WJ13 1x
Florence Newsome

1st
Wycliffe Big Head WJ16 4x
Susannah Price, Meghan-Rose Rigby, Lucy Clarke, Kathryn Ing
1st
Pangbourne Sculls WJ18 2x
Meghan-Rose Rigby, Jo Clarke
1st
Worcester Small Boats Head WJ18 2x
Kirsty Usher, Jo Clarke

WJ15 1x
Georgia Hancock

1st
 

Wins from September 2006 - July 2007

 
Event Crew Pos
Home International Regatta (Cork, Ireland) WALES JM8+
Louis Paterson

WALES JW 2x
Rhian Truman 

-
National Championships WJ15 4x+
Lucy Clarke, Kathryn Ing, Meghan Rose Rigby, Susannah Price, Lucy Amos (cox)
Finalists
Llandaff Sprint WS4 2x
Jo Clarke, Kirsty Usher

WN 2x
Katie Small, Jo Amos

WJ15 4x+
Lucy Clarke, Kathryn Ing, Meghan Rose Rigby, Susannah Price, Lucy Amos (cox)

1st
National Schools Regatta ChG 4x
Jo Clarke, Rhian Truman, Merryn Roberts, Kirsty Usher
Finalists
Monmouth Regatta J15 2x
Greg Riddell, James Stitt

WJ15 2x
Lucy Clarke, Meghan Rose Rigby

1st
Birmingham Regatta J15 4x+
Nat Haggett, Greg Riddell, Oliver Usher, James Stitt, Beth Lloyd (cox)

J14 2x
Alex Eldridge-Tull, Joe Warmington

1st
Worcester Head J18 4x
Dan Higgins, Andrew Ing, Matt Harvey, Jon Beane

WJ15 4x+
Susannah Price, Kat Ing, Meghan-Rose Rigby, Lucy Clarke, Lucy Amos (cox)

1st
Wycliffe Small Boats Head WJ18 4x
Katie Small, Kirsty Usher, Merryn Roberts, Rhian Truman
1st
Worcester Autumn Head WS4 2x
Jo Clarke, Kirsty Usher

WJ18 2x
Merryn Roberts, Hannah Clarke

WJ15 4x+
Susannah Price, Kat Ing, Meghan-Rose Rigby, Lucy Clarke, Lucy Amos (cox)

1st
Monmouth Autumn Head S4 2x
Ryan Price, Andrew Ing
1st
  Wins from September 2005 - July 2006  
Event Crew(s) Position
Home International Regatta (Strathclyde) WALES JW 4x
Merryn Roberts
-
Llandaff Sprint Regatta S4 2x
Merriden Eldridge-Tull, Jon Beane

WJ18 1x
Merryn Roberts

WN 1x
Merryn Roberts

WJ15 4x+
Hannah James, Rhian Truman, Sarah Bland, George Scotson (Cox: Lucy Amos)

1st

Birmingham Regatta WJ18 2x
Merryn Roberts, Anna Woodman

WJ15 4x+
Georgina Scotson, Hannah James,  Rhian Truman, Sarah Bland & Lucy Amos (cox
 

1st
Evesham Regatta J16 2x
Louis Paterson, Andrew Ing

WJ16 4x
Laura Riddell, Hannah Clarke, Kirsty Usher & Jo Clarke
 

1st
Avon County Head, Feb 2006 WS3 2x
Anna Woodman, Merryn Roberts
 
1st
Welsh Indoor Ergo Champs, Cardiff, 2005

(Category based on aged at time - Again Bronze Silver and Golds were awarded)
MJ16
Dan Higgins
Jon Beane

WJ16
Merryn Roberts

WJ15
Hannah James

MJ15
James Stitt

2nd
3rd


3rd


2nd


1st
Wycliffe Small Boats Head 2005

(Bronze, Silver and Golds were awarded)
WJ18 4x
Anna Woodman, Jenna Clarke, Kirsty Usher, Merryn Roberts

WJ16 4x
Rhian Truman, Katie Small, Kirsty Usher, Jo Clarke

WJ15 1x
Sarah Bland & Georgina Scotson
Hannah James

MJ15 1x
James Stitt


3rd


3rd



Joint 3rd
1st

3rd
Worcester Autumn Head 2005 WJ16 4x
Laura Riddell, Katie Small, Kirsty Usher, Jo Clarke

WJ18 2x
Jenna Clarke, Merryn Roberts

1st
  Wins from September 2004 - July 2005  
Event Crew(s) Position
Home International Regatta - July 2005 (Cardiff Bay, Wales) WALES JW 4x
Jenna Clarke, Merryn Roberts
 
-
Llandaff Sprint Regatta 2005

WJ16 4x
Laura Truman, Merryn Roberts, Jo Clarke, Jenna Clarke

MJ15 4x+
David Phelps, Louis Paterson, Andrew Ing, Matt Butler, Cox: Rhys Powell

WJ15 4x+
Laura Riddell, Katie Small, Kirsty Usher, Kirsty Brown Cox: Anna Woodman

WJ14 4x+
Georgina Scotson, Rhian Truman, Hannah James, Sarah Bland, Cox: Rhys Powell

1st
Monmouth Regatta 2005 WJ18 1x
Anna Woodman

WJ14 1x
Hannah Nugent

1st

Gloucester Head 2005

MJ16 4x
Mez Eldridge-Tull, Jon Beane, Ollie Heyes, Ryan Price

Fastest Crew
Wycliffe Big Head 2005

WJ15 4x+
Laura Riddell, Jo Clarke, Kirsty Usher, Kirsty Brown, Cox: Mez Eldridge-Tull

1st
Monmouth Autumn Head 2004 J16 2x
Jon Beane, Ollie Heyes

WJ16 4x
Jenna Clarke, Laura Truman, Jo Clarke, Merryn Roberts

1st
  Wins from September 2003 - July 2004
(several wins missing due to records changeover from GE)
 
Event Crew(s) Position
Home International Regatta - July 2004 (Holme Pierrepont, England) WALES JM 8+
Tom Penny
-
National Championships WJ15 4x+
Jenna Clarke, Laura Truman, Jo Clarke, Merryn Roberts
Cox: Anna Woodman
Bronze
Coate Water Regatta 2004 J15 2x
Mez Eldridge-Tull, Jon Beane
 
1st
Gloucester Head 2004 J15 1x
Mez Eldridge-Tull
 
1st
Wycliffe Small Boats Head 2003 J15 4x+
Ryan Price, Ollie Heyes, Jon Beane, Mez Eldridge-Tull, Cox: Emma Buckels
 
2nd
 

Wins from September 2003 - July 2004

 
Event Crew(s) Position
Llandaff Sprint Regatta 2003 J14 1x
Mez Eldridge-Tull
 
1st
Ironbridge Regatta 2003 J18 1x
Duncan Smith

WJ15 1x
Anna Woodman
 

1st
Stratford-Upon-Avon Regatta 2003 J14 2x
Mez Eldridge-Tull, Alex Mitchell
 
1st
Monmouth Regatta 2003 J14 2x
Mez Eldridge-Tull, Alex Mitchell
 
1st
Coate Water Regatta 2003 J14 2x
Mez Eldridge-Tull, Alex Mitchell

J14 1x
Mez Eldridge-Tull
 

1st
Wycliffe Small Boats Head 2002

J14 4x+
Mez Eldridge-Tull, Jegon Siddall, Ryan Price, Alex Mitchell, Cox: Rhian Hughes
 

2nd
  Wins from September 2002 - July 2003  
Event Crew(s) Position
Home International Regatta  (Stratchclyde) WALES JM 2x
Duncan Smith, Henry Baynham
 
-
GB National Championships Men's U16 Double sculls Bronze
Llandaff Regatta Men's U16 Double sculls 1st
Ironbridge Regatta Men's U16 Double sculls

Men's U16 Single Sculls

Women's U14 Single Sculls

All 1st
Monmouth Regatta Women's U14 Singles 1st
Evesham Regatta Men's U16 Double Sculls 1st
Gloucester HoR Men's U16 Single Sculls 1st
City of Bristol HoR    Men's U16 Double Sculls 1st
Worcester Small Boats HoR Men's Senior 2 Double Sculls 1st
Wycliffe Small Boats HoR Men's U18 Double Sculls

Women's U15 Double Sculls

Men's U14 Coxed Quad Sculls

Women's U13 Single Sculls

Women's U15 Single Sculls

2nd

1st

2nd

1st

2nd

Welsh IR Championships Women's U15 - 2,000 metres

Men's U16 - 2,000 metres

Men's U16 - 2,000 metres

2nd

2nd

3rd

  Wins from September 2001 - July 2002  
Event Crew(s) Position
Stratford upon Avon Regatta Men's Novice Double Sculls

Men's U14 Single Sculls

Men's U15 Double Sculls

Men's U15 Single Sculls

1st
Llandaff Sprint Regatta Men's U16 Double Sculls

Women's Senior 3 Double Sculls

1st
Welsh Autumn HoR Men's U16 Double Sculls

Men's U16 Single Sculls

1st
  Wins from September 2000 - July 2001  
Event Crew(s) Position
Llandaff Regatta & Sprint Women's Novice Double Sculls

Men's Senior 4 Coxed Fours

Men's U14 Single Sculls

Women's Novice Double Sculls

Women's Senior 2 Fours (composite)

Women's Senior 3 Double Scull

Women's Senior 3 Fours (composite)

1st

Monmouth HoR Women's Senior 3 Double Sculls

Women's U18 Single Sculls

1st
Stratford upon Avon Regatta  Men's Novice Fours 1st
Welsh IR Championships Men's Under 15

Women's U18 Double Sculls

1st
Worcester Small Boats HoR Men's U15 Coxed Quads

Women's U15 Singles

Women's U18 Single Sculls

1st
  Wins from September 1999 - July 2000  
Event Crew(s) Position
Birmingham Regatta Women's Senior 1 Fours

Women's Senior 3 Fours

1st
Stratford upon Avon Regatta Women's Senior 3 Fours 1st
Welsh National Championships Women's Open Fours 1st
  Wins from September 1998 - July 1999  
Event Crew(s) Position
Hampton Eights & Fours HoR Women's U18 Eights 1st
Llandaff Regatta Women's Senior 3 Eights
Women's Senior 3 Fours
1st
Monmouth Regatta Women's Senior 3 Eights 1st
Welsh HoR Women's U18 Eights 1st
Welsh Small Boats HoR Women's Novice Singles 1st
  Wins from September 1997 - July 1998  
Event Crew(s) Position
Gloucester HoR Men's Novice Fours 1st
Llandaff Sprint Regatta Women's Novice Fours
Women's Senior 3 Eights
1st
Monmouth HoR Women's Senior 3 Eights
Women's U18 Fours
Women's U18 Quad Sculls
1st
Monmouth Regatta Men's Novice Fours 1st
Stratford upon Avon Regatta Women's Novice Fours 1st
Welsh HoR Men's Senior 3 Eights 1st
Welsh National Championships Women's U16 Double Sculls
Women's U16 Fours
1st
Welsh Small Boats HoR Women's Senior 3 Double Sculls
Women's U18 Double Sculls
1st
Worcester Small Boats HoR Women's U18 Fours 1st
  Wins from September 1996 - July 1997  
Event Crew(s) Position
Boston Marathon Men's Novice Fours 1st
GB National Championships Men's U18 Eights (Composite) Bronze
Hampton HoR Men's School/Junior Fours 1st
Monmouth HoR Men's Novice Fours
Men's Novice Singles
Women's Senior 3 Fours
1st
Schools' HoR Men's U18 Fours 1st
Shrewsbury Invitation Regatta Women's U18 Eights
Women's U18 Restricted Fours
1st
Welsh Autumn HoR Women's U15 Singles 1st
Welsh HoR Women's Novice Eights
Women's Senior 3 Eights
1st
Welsh National Championships Women's Novice Fours 1st
Worcester HoR Men's Senior 2 Fours
Men's U18 Fours
1st
Worcester Small Boats HoR Men's Novice Fours
Women's U14 Singles
Women's U16 Double Sculls
Women's U18 Coxless Pairs
1st
  Wins from September 1995 - July 1996  
Event Crew(s) Position
Avon County Schools' Regatta Men's School/Junior Fours
Women's School/Junior Fours
Women's U16 Coxless Pairs
1st
Llandaff Regatta Men's Senior 3 Fours 1st
Monmouth HoR Men's Senior 2 Coxless Fours 1st
Worcester Small Boats HoR Women's Novice Fours 1st
  Wins from September 1994 - July 1995  
Event Crew(s) Position
Belgian National Championships Women's U18 Coxless Fours Gold
Ghent International Regatta Women's U18 Coxless Fours Gold
Belgian National Championships Women's U18 Coxless Pairs Silver
Birmingham Regatta Men's U16 Fours
Women's U15 Quad Sculls
1st
Coupe de la Jeunesse (Europ. Jnrs Women's U18 Coxless Fours (1 athlete - Sarah Lewis?) Bronze
GB National Championships Men's U16 Fours Bronze
Gent International Regatta Women's U18 Coxless Fours 1st
Llandaff Regatta Men's U18 Fours 1st
Llandaff Sprint Regatta Men's Senior 3 Fours
Mixed Senior 3 Fours
Women's Novice Fours
1st
Monmouth HoR Men's Senior 3 Fours
Men's U18 Fours
Women's Open Eights
1st
Monmouth Regatta Men's U16 Fours 1st
Welsh Autumn HoR Men's U16 Double sculls 1st

Women's U16 Double Sculls 1st
Welsh HoR Men's U16 Fours
Women's U15 Eights
1st
Worcester Small Boats HoR Men's U16 Fours
Women's Senior 3 Fours
1st
Wycliffe HoR Men's Senior 3 Fours
Men's U16 Fours
Mixed Senior 3 Fours
Women's Nov. Restricted Fours
1st

Wins from September 1993 - July 1994
Event Crew(s) Position
Evesham HoR Women's U18 Fours 1st
Llandaff Sprint Regatta Mixed Senior 3 Fours 1st
Monmouth HoR Men's U15 Eights
Men's U15 Fours
1st
Monmouth Regatta Men's Novice Fours 1st
Schools' HoR School/Junior Novice Fours 1st
University of Bristol HoR Men's Novice Fours 1st
Welsh HoR Women's U16 Fours 1st
Welsh Small Boats HoR Women's Open Pairs 1st
Worcester HoR Women's Novice Eights 1st
Worcester Small Boats HoR Women's U14 Singles
Women's U18 Fours
1st